Efpa 10 efev tablet

Yazar:   Tarih:   Kategori: Alternatif Tıp 

Etken Madde(ler):
Asetaminofen (Parasetamol) 500 mg

Piyasa Şekilleri:

10 efervesan tablet içeren tüplerde.

ENDİKASYONLARI

Baş ağrısı, migren, adet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlara bağlı ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar ile adet zorluklarından kaynaklanan ağrılarda endikedir. Asetilsalisilik asite duyarlılığı olan hastalarda alternatif ilaç olarak kullanılır.

KONTRENDİKASYONLAR

İleri derecede böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olan hastalarda kullanılmamalıdır. Parasetamole aşırı duyarlılığı olanlarda ve daha önce anemisi olanlarda kullanılması sakıncalıdır.

UYARILAR & ÖNLEMLER

Parasetamolün 20 gramdan fazla alınmasında fatal risk vardır. Aktif alkolizm, viral hepatit, karaciğer hastalığı ve ağır böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Kronik alkoliklerde terapötik dozları takiben hepatotoksisite ve karaciğer yetmezliği gelişir. Kronik alkol bağımlılarında güvenli doz saptanamadığından, günde 2 g veya daha düşük dozlar önerilir. Alışılmış terapötik dozlarda kısa süreli olmak şartıyla gebeliğin tüm dönemlerinde kullanılabilir. Yüksek dozlarda devamlı kullanımı annede anemiye, yeni doğan bebekteyse fatal böbrek hastalığına neden olabilir.

YAN ETKİLER

Deride püriritik makulopapüler döküntüler, ürtiker, methemoglobinemi ve bazı gastrointestinal belirtiler gibi yan etkiler görülebilir.

ETKİLEŞİMLER

Barbitüratlar ve diğer antikonvülzanlar, kloramfenikol, desipramin, doksorubisin, mide boşalma süresini etkileyen ilaçlar ve uzun süreli tedavilerde antikoagülan ilaçlarla etkileşme olasılığı vardır. Alkol parasetamolün hepatotoksik etkisini artıracağından birlikte kullanılmamalıdır.

DOZU & KULLANIM ŞEKLİ

Tabletler bir bardak su içerisinde tamamen eritilerek kullanılır. Suya atılan tablet çözülür çözünmez içilir. Dozların en az 4’er saat aralıklarla verilmesine dikkat edilmelidir. Önerilen tek doz 15 mg/kg ve günlük doz 60 mg/kg’dır. Yetişkinlerde: 1-3 defa 1-2 tablet. Günde 6 tablet aşılmamalıdır. 12-15 yaş arası 1-6 defa 1 tablet, 8-13 yaş arası 1-4 defa 1 tablet.

*/?>

Efpa 10 efev tablet adlı konuya yorum yapmak ister misin? Etiketler

*

*

Yorum yapmak ister misin?

Acilservis.pro - Hakaret, imla kurallarına uymayan ve konu ile alakasız yorumlar kesinlikle onaylanmayacaktır.