a-ferin plus pediatrik 100 ml şurup

Yazar:   Tarih:   Kategori: Alternatif Tıp 

İlaç Etken Maddesi
Paracetamol + Chlorpheniramine maleate+Pseudoephedrine HCl

A-FERİN PLUS PEDİATRİK 100 ML ŞURUP, Yerli, Beşeri bir ilaçdır.Reçete İle Verilir.

FORMÜLÜ :

Her film kaplı tablet;

Parasetamol 500 mg

Psödoefedrin hidroklorür 30 mg
Triprolidin hidroklorür 1,25 mg

Boyar madde: Titanyum dioksit (E171), Demir oksit sarısı (E172), Quinolin Yellow ws. Al Lake (E104), Patent Blue V Al Lake (E131) içerir.

ENDİKASYONLARI ( İlacın Kullanıldığı Durumlar, Hastalıklar ) :

– Soğuk algınlığı ve sinüzite bağlı nazal konjesyonun giderilmesinde,

– Soğuk algınlığına bağlı ağrılar, baş ağrısı, ateş, burun akıntısı, aksırma, burun ve boğazda kaşıntı hissinin giderilmesinde

– Saman nezlesinin (gözlerde sulanma, kaşıntı) semptomatik tedavisinde kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI ( İlacın Kullanılmaması Gereken Durumlar ) :

Etken maddelerinden birine karşı aşırı duyarlık halinde kullanılmamalıdır.

Monoamino oksidaz (MAO) inhibitörü ilaç alanlarda veya son 2 hafta içinde almış olanlarda, şiddetli hipertansiyonu veya şiddetli koroner kalp hastalığı olanlarda kontrendikedir.

UYARILAR / ÖNLEMLER :

Amfizem, kronik bronşit, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, tiroid hastalığı, diabet, glokom, benign prostat hipertrofisi, alkol bağımlılığı olan hastalarda hekim önermedikçe kullanılmamalıdır.

Bir aşırı duyarlılık halinde ilaç alımı kesilmelidir. Psödoefedrinin normotansif hastalarda herhangi bir presör etkisi bulunmamakla birlikte, hipertansif hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

Sinirlilik, sersemlik, uyku hali ortaya çıkarsa ilaç alımı kesilmelidir.

İlaç kullanımına rağmen ateş 3 günde, ağrı 10 günde düzelmiyorsa, ilaç kesilmeli ve doktora danışılmalıdır.

A-ferin Sinüs Film Tablet’in kullanımı sırasında, alkollü içecek ve sedatif trankilizan ilaçlar kullanılmamalıdır.

Alkol bağımlılığı olanlar, parasetamolün karaciğer hasarı yapabileceği konusunda uyarılmalıdır.

Alkol alan kişilerde hepatotoksisite riski nedeni ile günlük alınan parasetomol dozunun 2 gramı aşmaması gerekir.

Dikkat gerektiren alet ve araba kullanımından kaçınılmalıdır.

Hamilelikte ve Laktasyonda Kullanımı: Gebelik kategorisi C’dir. Yapılan hayvan çalışmalarında gözlenen teratojenik ve embryosidal etkiler nedeniyle hamilelikte ve laktasyonda kullanımı önerilmemektedir.

Pediyatrik Kullanım: 12 yaşın altındaki hastalarda kullanımı önerilmemektedir.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER :

Özellikle önerilen dozun üzerinde alındığında sinirlilik, uyku hali görülebilir.

Çocuklarda eksitabiliteye neden olabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER :

MAO inhibitörleri ile birlikte kullanılmamalıdır. MAO inhibitörü kullanan hastalar, ilaç alımını kestikten 2 hafta sonra A-ferin Sinüs Film Tablet’i kullanabilirler.

Alkol, sedatif ve trankilizan, A-ferin Sinüs Film Tablet’in sedatif etkisini artırabileceğinden, eş zamanlı kullanımdan kaçınılmalıdır.

DOZU VE KULLANIM ŞEKLİ :

12 yaş ve üzerindeki çocuklar ve erişkinler: 6 saat arayla 2 tablet önerilir. 24 saatte 8 tablet aşılmamalıdır. 12 yaş altında kullanımı önerilmez.

DOZ AŞIMI:

Parasetamol yüksek dozda alındığında bazı hastalarda hepatotoksisiteye neden olabilir. Aşırı dozajın erken semptomları bulantı, kusma, genel kırıklık ve diaforezisdir. Erişkin ve adolesanlarda 10 gramın altındaki alımlarda hepatik toksisite nadiren bildirilmiştir.

Psödoefedrin aşırı dozajının semptomları anksiyete, taşikardi ve/veya hipertansiyondur. Aşırı dozaj semptomları 4-8 saat içinde belirip genellikle geçici olup tedavi gerektirmez. Triprolidin toksisitesi akut alımdan sonra birkaç saat içinde ortaya çıkıp antihistaminik-antikolinerjik zehirlenmesi gibi tedavi edilir.

Aşırı dozda alındığında hemen en yakın sağlık kuruluşuna veya Zehir Danışma Merkezine başvurulmalıdır.


a-ferin plus pediatrik 100 ml şurup adlı konuya yorum yapmak ister misin? Etiketler

*

*

Yorum yapmak ister misin?

Acilservis.pro - Hakaret, imla kurallarına uymayan ve konu ile alakasız yorumlar kesinlikle onaylanmayacaktır.


Akneye Müsait Ciltler İçin 12 Etkili - Ücretsiz Bakın Sırrı! Makale İçin Tıklayın